Zakaz prowadzenia pojazdów

W przypadku skazania za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego (narkotyków) – art. 178a kodeksu karnego Sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów. Zazwyczaj zakaz ten obejmuje wszystkie posiadane przez kierującego kategorie prawa jazdy i trwa od 3 lat do lat 15. W przypadku wykroczenia (art. 87 kodeksu wykroczeń) Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Zakaz prowadzenia pojazdów – blokada alkoholowa
Postanowienie zmieniające zakaz prowadzenia pojazdów - blokada alkoholowa
Postanowienie zmieniające zakaz prowadzenia pojazdów – blokada alkoholowa

Przepisy umożliwiają zmianę zakazu prowadzenia pojazdów.

Aby tak się stało należy:

  1. wykonać co najmniej połowę orzeczonego środka (w przypadku zakazu dożywotniego – co najmniej 10. lat)
  2. dawać przekonanie, że prowadzenie pojazdu nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji (m.in. dalsza niekaralność).

Właściwie umotywowany wniosek i przekonanie Sądu może pozwolić na zmianę zakaz prowadzenia pojazdów.

Wówczas orzeka się o dalszym wykonywaniu orzeczonego środka karnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Blokada alkoholowa

Blokada alkoholowa to urządzenie uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w dm³ (litrze). Urządzenie to montuje się w samochodzie (można je kupić bądź wynająć).

 

W dokumencie prawa jazdy umieszcza się ograniczenie w korzystaniu z uprawnień do jazdy tylko pojazdem wyposażonym w blokadę alkoholową za pomocą (oznaczenie 69). Kierujący ma obowiązek posiadania przy sobie okazywania na żądanie uprawnionego organu:

  • zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu z wynikiem pozytywnym w zakresie wyposażenia pojazdu w blokadę alkoholową;
  • dokumentu potwierdzającego kalibrację blokady alkoholowej, wystawionego przez producenta urządzenia lub jego upoważnienia przedstawiciela.

Brak tych dokumentów jest wykroczeniem z art. 95 kodeksu wykroczeń w związku z art. 38 ust. 1 pkt. 3a i 4a  ustawy prawo o ruchu drogowym – grzywna do 250 złotych lub kara nagany.

 

Jeśli masz podobny problem i szukasz pomocy prawnej, skontaktuj się z kancelarią. Możesz również napisać na adres mailowy lub zadzwonić. Pomagam klientom na terenie całej Polski.

Powiązane artykuły

Odszkodowania dla dzieci...

W dniu 30 marca 2018 roku Prezydent podpisał ustawę zmieniającą ustawę, z dnia 23...

Ustawa o przeciwdziałaniu...

W dniu 20 lipca 2018 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii...

Leczyć zamiast karać...

Przepis art. 71 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje szczególny tryb...

Dodaj komentarz