Niesłuszne pozbawienie wolności lub aresztowanie powoduje, że możesz ubiegać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie.

W tym celu należy w ciągu roku od zakończenia postępowania, które zostało umorzone lub zakończone wyrokiem uniewinniającym złożyć odpowiedni wniosek. Sprawę rozpoznaje Sąd Okręgowy. Wniosek o odszkodowanie za niesłuszne aresztowanie jest wolny od opłat.

Oczywiste, że żadna kwota nie jest w stanie całkowicie zrekompensować cierpień związanych z niesłusznym pozbawieniem wolności. Sądy uwzględniają jednakże rozmiar krzywdy, czas izolacji oraz negatywne następstwa zarówno dla osoby nią dotkniętej, jak i jej najbliższych. Dodatkowo, jeżeli niesłuszne pozbawienie wolności wiązało się z utratą pracy, również i ten fakt jest brany pod uwagę przy ustalaniu wysokości odszkodowania. Nie ma prostego przelicznika odszkodowania i zadośćuczynienia. Rolą adwokata ustanowionego w takiej jest dowodowe wykazanie rozmiaru wyrządzonej krzywdy i poniesionej szkody.

W sprawie prowadzonej przez kancelarię, Sąd Okręgowy przyznał kwotę zadośćuczynienia i odszkodowania przekraczającą 70 000 złotych. W ocenie Sądu kwota ta w części zrekompensuje negatywne skutki niesłusznego pozbawienia wolności trwającego ok. 5 miesięcy. Dodatkowo, w drugiej ze spraw Sąd Okręgowy uznał, iż tymczasowy areszt w przypadku orzeczenia kary grzywny był niewątpliwie niesłuszny. Z tego tytułu klient uzyskał blisko 100 000 złotych zadośćuczynienia za niesłuszne pozbawienie wolności.

Jeśli masz podobny problem i szukasz pomocy prawnej, skontaktuj się z kancelarią. Możesz również napisać na adres mailowy lub zadzwonić. Pomagam klientom na terenie całej Polski.

Powiązane artykuły

Odszkodowania dla dzieci...

W dniu 30 marca 2018 roku Prezydent podpisał ustawę zmieniającą ustawę, z dnia 23...

Ustawa o przeciwdziałaniu...

W dniu 20 lipca 2018 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii...

Leczyć zamiast karać...

Przepis art. 71 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje szczególny tryb...

Dodaj komentarz