Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego, prowadzenie pojazdu (m.in. samochodu, motocykla) pod wpływem alkoholu lub narkotyków jest przestępstwem (art. 178a kodeksu karnego) zagrożonym karą do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku wcześniejszego skazania za to przestępstwo, kara może sięgnąć od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Karę można wykonywać w dozorze elektronicznym.

Czym jest stan nietrzeźwości?

Jazda pod wpływem alkoholu, jak i jazda po zażyciu środka odurzającego może być przestępstwem lub wykroczeniem. Przepisy regulują granicę, której przekroczenie powoduje zakwalifikowanie prowadzenie pod wpływem alkoholu jest przestępstwem, tj. jeżeli zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Granica ta jest trudniejsza do określenia w przypadku substancji innych niż alkohol (narkotyków).

Wbrew pozorom nawet sprawy dotyczące prowadzenia pod wpływem alkoholu nie zawsze są oczywiste.

Postępowanie przed Sądem Najwyższym

W prowadzonej sprawie, która dotarła do Sądu Najwyższego (II KK 374/22), uchylono prawomocny wyrok skazujący za prowadzenie pod wpływem alkoholu. Sąd stwierdził, że „nawet gdyby (…) miał wiadomości specjalne, to powinien i tak zasięgnąć opinii biegłego,  albowiem treść tych wiadomości nie jest dostępna stronom, a więc nie pozwala na weryfikację tych wiadomości”.

W sprawie wywołano łącznie, aż 4 opinie.

Ostatecznie, po ponownym rozpoznaniu sprawy, kierowca został prawomocnie uniewinniony, mimo że w akcie oskarżenia podano, że miał on 1,05 promila alkoholu we krwi podczas prowadzenia pojazdu.

 

Powiązane artykuły

Odszkodowania dla dzieci...

W dniu 30 marca 2018 roku Prezydent podpisał ustawę zmieniającą ustawę, z dnia 23...

Ustawa o przeciwdziałaniu...

W dniu 20 lipca 2018 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii...

Leczyć zamiast karać...

Przepis art. 71 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje szczególny tryb...

2 Komentarze

Dodaj komentarz