Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obligatoryjny dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest niezgodny z Konstytucją. W konsekwencji wyrok ten może mieć znaczący wpływ dla osób skazanych na podstawie art. 178a § 4 k.k., które prowadziły pojazdy pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego – dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów
Trybunał stwierdził, że dotychczasowy przepis nakazujący Sądom orzeczenie dożywotniego zakazu za ponowne skazanie za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu/narkotyków (art. 178a § 4 k.k.) ograniczał Sądy w badaniu okoliczności sprawy. Taki przepis wpływał na sferę orzeczniczą, prowadząc do niesprawiedliwego zrównania wszystkich spraw tego rodzaju.
Dodatkowo Trybunał Konstytucyjny wskazał też, że skutkiem orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów jest brak możliwości zatarcia skazania, co powoduje niespójność na gruncie kodeksu karnego, przewidującego zatarcie skazania nawet za najpoważniejsze zbrodnie.
Skutki Wyroku
Wyrok Trybunału jest podstawą do wznowienia postępowania karnego w tych sprawach, tj. dotyczących art. 178a § 4 k.k.. Nie ulega wątpliwości, że orzeczenie dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów realnie wpływa na sytuację osoby.
Decyzja Trybunału Konstytucyjnego otwiera zatem drogę do ponownego rozpatrzenia wielu spraw, co może wpłynąć na sytuację wielu osób skazanych za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
Orzeczenie zostało ogłoszone publicznie, ale dotychczas nie jest ogłoszone w Dzienniku Urzędowym „Monitor Polski”.
Obecnie oczekujemy na rozstrzygnięcie przez Sąd wniosku o wznowienie postępowania w oparciu o wyrok Trybunału Konstytucyjnego.
Jeśli masz podobny problem i szukasz pomocy prawnej, skontaktuj się z kancelarią. Możesz również napisać na adres mailowy lub zadzwonić. Pomagam klientom na terenie całej Polski.
Powiązane artykuły
Odszkodowania dla dzieci...
W dniu 30 marca 2018 roku Prezydent podpisał ustawę zmieniającą ustawę, z dnia 23...
- 29 maja, 2018
- By Paweł Olszak
- Prawo karne
Ustawa o przeciwdziałaniu...
W dniu 20 lipca 2018 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii...
- 21 lipca, 2018
- By Paweł Olszak
- Prawo karne
Leczyć zamiast karać...
Przepis art. 71 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje szczególny tryb...
- 9 kwietnia, 2020
- By Paweł Olszak
- Prawo karne
[…] odpowiedzialność jest surowsza. Wówczas: kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów i nawiązka co najmniej 10.000 złotych. Ponadto, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami […]